Bağımsız Oyunların Hikayesinin Güzel Olması

2 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Indie Oyunlar Hakkında Özel Yazı

Bilgisayar oyunları şimdilerde yaş gözetmeksizin hemen hemen herkesin beğenip severek oynadığı eğlenceli aktivitelerin başında gelmektedir. Bu kadar ilgi gören bilgisayar oyunları genelde iki şekilde yapılmış olurlar.Bunlardan biri büyük şirketler tarafından yapılan yüksek bütçeli oyunlar; diğeri ise tek kişinin ya da birkaç kişinin bir araya gelerek oluşturduğu gruplar tarafından yapılan oyunlardır. Bu kişi ya da gruplar yapmak istedikleri oyunun bütün yapım aşamalarını (senaryo, grafik, müzik vs.) kendileri üstlenirler.

Indie Oyunlar Hakkında Daha Detay Vermek Gerekirse

Oyun şirketlerin yaptıkları oyunlar genelde üzerinde çok fazla uğraşılmış, yüksek bütçeler ayrılarak yapılmışlardır. Yapacakları oyunlar için her aşamada çalışacak ayrı ayrı elemanlar tutarlar ve oyunun iyi olması için masraftan kaçınmayıp yüksek meblağlar öderler. Bağımsız oyunlar ise daha düşük bütçe ile ve zaman sıkıntısı olmadan, esnek bir çalışmayla hobi gibi yapılabilirler. Hatta bağımsız oyun yapımcıları tarafından evlerinin garajında, işten arta kalan vakitlerinde ya da okuldan verilen proje için yapılan ama çok başarılı bulunmuş ve oyuncular tarafından çok iyi bulunmuş oyunlar da vardır.

Bu Farkların Oyuna Etkileri

Günümüzde farklı sitelerin hazırladığı en iyi oyunlar listelerinde bağımsız oyun kategorisinden oyunlar görmek mümkün. Peki, nasıl oluyor da daha disiplinsiz çalışmayla ve düşük bütçeleriyle diğer büyük firmaların yaptığı oyunların önüne geçebiliyorlar? Kesin bir şey söylemek mümkün değil ama bunların nedenleri arasından en önemlilerinin başında hikaye yani senaryo geliyor. Büyük şirketler senaryo kaygısı güdebiliyorlar ve senaristleri sıkı bir ortamda ve düzenli bir şekilde konu, hikaye, karakterleri üretmeye çalışıyorlar. İster istemez ilham gelmese bile bir ürün çıkarmak zorundalar, bu da hikaye de kısırlığa sebep oluyor.

Ayrıca oyun şirketleri seri bir şekilde oyun ürettikleri için oyunlarının bir önceki oyunlarıyla benzerliği ya da yenilik getirmemiş olmaları oyuncular tarafından çokça eleştiriliyor. Öte yandan bağımsız oyunları yapan kişiler daha sakin ve herhangi bir kaygı gütmediklerinden çoğunlukla hikayeleri özgün, değişik, yenilikçi fikirlerle oluşturulmuş oluyorlar. Bağımsız oyun yapmak birkaç program ile mümkün. Bu yüzden oyun dünyasına meraklı çok sayıda kişi tarafından deneniyor ve hobi haline getirilebiliyorlar. Alan konusunda bir kısıtlama olmadığı için de gayet başarılı, özgün, yenilikçi yapımlar ortaya çıkıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

130
10 paylaşımlar, 130 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
7
zafer
nefret nefret
4
nefret
şaşkın şaşkın
1
şaşkın
üzdü üzdü
6
üzdü
zevkli zevkli
5
zevkli
geek geek
4
geek
aşk aşk
2
aşk
komik komik
4
komik
wtf wtf
1
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı