Oyunlar Konusunda Yapılan En Büyük Yanlış

2 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Oyunlar ve Yanlışlar

DLC Paketi İçin 50$ Daha Ödemelisiniz

Eğer oyun sektöründe yeni iseniz şunu belirtmek gerekir ki oyunlar her zaman böyle değildi. Bundan fazla değil on yıl öncesine kadar yapımcılar oyunları bir bütün olarak piyasaya sürerdi. Yani oyunun ana hikayesinde olması gereken özellikler oyundan çıkarıp daha fazla kazanç elde etmek ve adının unutulmaması için sürekli olarak yeni DLC çıkarmazlardı. Fakat her sektörde olduğu gibi işin daha fazla para getirmesi ve kişileri o oyunda daha fazla tutmak amacıyla bu gibi yollara başvurdular.

10 yıl önceki oyunları düşünün. Bir çoğu güzel bir oyun hikayesi ve yanına eklenen multiplayer seçeneğiyle uzun süreli oynamamızı sağlıyordu. Oyuna yeni bir şey eklemek yapımcının değil çoğu zaman işi olurdu. Mod olarak adlandırılan indirilebilir ücretsiz paketlerle yeni özelliklerin getirilmesi mümkündü. Fakat artık iyi bir oyun zevki için yapımcı tarafından yayınlanan tüm DLC’leri (ek paket) almak gerekiyor.

Parayı Veren Düdüğü Çalar

Yine eski oyunlar da bazı özellikler oyuncunun yeteneğine bağlı olarak açılıyor ve bu da oyunun ilerlenebilir olmasını sağlıyordu. Fakat oyun yapımcılarının yaptığı en sık yapılan yanlış artık oynanışı direkt olarak etkileyen özellik ve karakter yükseltmeleri gibi şeyleri insanlara parayla satması. Günümüzde yeni bir oyuna başladınız ve size çoklu karakter seçeneği sunuyor diyelim. Oyun size bu nokta da iki seçenek sunuyor.

Ya imkansıza yakın sinir bozan normal oynanışı seçeceksiniz ya da diğer oyuncular gibi siz de üç kuruş paranızı zaten para verip aldığınız oyuna yatırarak iyi bir oyun zevki süreceksiniz. Elbette ilk seçeneği zorlayan bir çok oyuncu oyundan nefret ederek oyunu ya bırakıyor ya da kredi kartını oyuna vermeyi seçiyor.

Eski Güzel Günler

Elbette bu sektör eskiye nazaran daha büyük bir sektör oldu artık. Binlerce çalışana sahip istihdam oranı yüksek bir sektör tabii ki fakat oyunun tanımı para olmamalı. Oyun insanların kafa dağıtmak için veya eğlenmek için kullandığı bir yer iken bu artık para babalarının dünyası olmuş durumda. Paranın günlük hayatta zaten yeterince yeteneğin önüne geçtiğini görüyoruz. Bunun oyuncuların dünyasına da yansıdığını görmek üzücü bir durum. Artık eski oyun anlayışlarımızın üzerine toprak atmamızın vakti geldi demek yanlış olmaz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

127
10 paylaşımlar, 127 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
4
zafer
nefret nefret
1
nefret
şaşkın şaşkın
5
şaşkın
üzdü üzdü
3
üzdü
zevkli zevkli
3
zevkli
geek geek
3
geek
aşk aşk
6
aşk
komik komik
0
komik
wtf wtf
5
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı