Espor Bursu Nedir? Kimler Espor Bursundan Yararlanabilir?

2 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Teknolojide yaşanan gelişmeler her sektörde farklı etkilerle karşımıza çıkmaktadır. Dönüşümlerin farklı şekillerle karşımıza çıktığı günümüz yaşantısında, yeni bir spor dalı karşımıza çıkmaktadır, espor. Teknolojinin son trendlerinin mükemmel şekilde karşımıza çıktığı espor, tüm dünyayı günden güne daha fazla etkisi altına almaktadır. Son zamanlarda profesyonel yaklaşımlar söz konusu olan espor alanında akademik yaklaşımlar kaçınılmaz olarak karşımıza gelmektedir. Bunlardan en yenisi ise espor bursu adlı yardımıdır.

Türkiye’de Bahçeşehir Üniversitesi öncülüğünde başlanan espor bursu ilk olarak Norveç, İsveç gibi ülkelerde karşımıza çıkmıştır. Profesyonel yeterliliklerin akademik burslarda önemli kriterler olduğu günümüzde, profesyonel spor olarak kabul edilmeye başlanan e-spor etkinliklerinin burs verilmesi için kriter olması kaçınılmaz olarak görülmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi tarafından sağlanan bu burslar sayesinde öğrencilere sağlanan eğitim desteği 1.000.000 TL’yi aşmış durumdadır.

Bahçeşehir Üniversitesi Espor Bursu Nedir?

Riot Games ile birlikte yürütülen Bahçeşehir Üniversitesi espor bursu kapsamında maddi değeri 40.000 TL’ye varan 0 eğitim bursları mümkün kılınmaktadır. Bu program dahilinde kabul edilen öğrenciler geçmiş dönemde yaşadıkları başarılarını başka kurumda bulamayacakları sertifika programları sayesinde daha ileri düzeylere çıkarabilmektedirler.

Bu burs ile üniversitenin başarmak istediği en büyük hedeflerinden birisi ise Türkiye’de hızla gelişen espor ekosisteminin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücüne katkıda bulunmak. Riot Games yetkililerinin de programda eğitmen olarak yer aldığı “Oyun Sektörü ve Espor” dersi müfredatta yer alması bakımından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Kimler Espor Bursundan Yararlanabilir?

Bahçeşehir Üniversitesi Espor bursundan, Riot Games tarafından hayata geçirilen Şampiyonluk ve Yükselme Ligi’nde mücadele eden başarılı oyuncular yararlanabilmektedir. Bunun haricinde espor ekosisteminin önemli elemanlarından olan Twitch yayıncıları, turnuva hakemleri ve organizatörleri, sosyal medya ve içerik yöneticileri de Bahçeşehir Üniversitesi’ne yapacakları başvuru ile değerlendirileceği belirtilmiştir.

Espor Bursu Veren Kurum Yetkililerinin Değerlendirmeleri

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel tarafından dijital kuşağın yarattığı ve vazgeçilmezi olan espor sektörünün önemine vurgu yapılmıştır. Bu anlamda özellikle bu alanda yer alan sporcuların akademik hayata olan ilgilerini arttırmak adına bu projenin hayata geçirildiğini duyurdu. Bu proje sayesinde dünyada bu alanda söz sahibi olmayı hedeflediklerini ek olarak belirtmiştir.

Riot Games Türkiye Direktörü Bora Koçyiğit yurtdışında bireysel imkanlarla kariyer yapmanın zor olduğunun bilincinde olduklarını açıkladı. Ayrıca, bunun için bir takımın veya akademinin bir parçası olmanın önemini bildiklerini belirtmiştir.

Akademik anlamda en önemli kuruluşlardan olan Bahçeşehir Üniversitesi tarafından verilen bursun bu anlamdaki önemine vurgu yapmıştır. Spor etiği çerçevesinde davranan kitlelerin bu sayede oluşacağını belirten Gelişmekte Olan Ülkeler Direktörü Hasan Çolakoğlu ise akademik kurumların verdiği desteğin anlamına dikkat çekmiştir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: League of Legends FPS Arttırma Rehberi


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

137
16 paylaşımlar, 137 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
3
zafer
nefret nefret
1
nefret
şaşkın şaşkın
5
şaşkın
üzdü üzdü
2
üzdü
zevkli zevkli
3
zevkli
geek geek
2
geek
aşk aşk
7
aşk
komik komik
7
komik
wtf wtf
4
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı