Espor Çalışanların Daha Verimli Olmasını Sağlıyor

2 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Dünya’da bir tutku haline gelerek yıllardır oynanan, Türkiye’de de hızlı bir ivmeyle tanınmaya başlanan, büyük kulüpler ve devletin ilgili kuruluşları tarafından desteklenen espor, artık çalışanların verimliliğini ve motivasyonunu üst düzeylere çıkarmak için büyük şirketler tarafından kullanılıyor. Oyuncular, çeşitli dijital oyunların aktarıldığı platformlarda bireysel yeteneklerini sergilerken takım olarak mücadele etme şansını da yakalıyor. Takım olarak çalışma, dikkat kabiliyeti ve zihinsel hayal gücünün artırma gibi melekeleri çalışanlarına kazandırmak için büyük firmaların insan kaynakları departmanları tarafından tercih ediliyor.

Espor’un Büyüyen Kitlesi ve Ekonomisi

Türkiye’de espor izleyici sayısı 4 milyona kadar ulaşmış olup, yaklaşık 12 milyon kişinin espor’dan haberi var. Dünya genelinde başarıları olan takımlarımız ve oyuncularımız mevcut. Espor, 2018’de dünya genelinde 906 milyon dolarlık bir pazar payına ulaştı. Espor için bu rakamın 2021 yılında 1.6 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bugüne kadar espor’a tanınmış şirket ve ve topluluklar tarafından gerçekleştirilen yatırımların oluşturduğu kazanç 694 milyon Dolar’a ulaştı. Her geçen gün daha büyük bir ekonomiye ulaşan espor, gençlerin evde oturarak bütün gün oyun oynama alışkanlığını değiştirerek yeteneklerini profesyonel platformlarda sergilemesini sağlıyor.

Bir Motivasyon Aracı Olarak Espor

Çağın ve geleceğin yeni fenomeni espor, teknoloji ve oyun severler için geliştirilen bir uygulama olarak ortaya çıkmıştı. Günümüzde ise dünyanın marka haline gelmiş üniversiteleri tarafından eğitimi dahi verilmektedir. Hem kadın hem de erkek oyuncular tarafından oynanabilen çeşitli oyunlarda, kişilerin bireysel ve takım halindeki mücadeleleri ile sürekli gelişim, farklı bir sosyal aktivite fırsatı ve değişik zihinsel yönelimlere erişmesini sağlıyor.

Bu noktada, büyük firmaların IK departmanları fayda sağladığı noktalardan yararlanmak için esporu dikkatle takip ediyor. İnsan belleğinde kişinin amaçlarına ulaşmasını sağlayan bir sistem olarak motivasyon, espor’un doğal işleyişinde olması sebebiyle çalışanlar üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Disiplin, düzen ve kurallara uygun hareket etmeye teşvik etmesi ise, diğer bir tercih sebebi olarak ön plana çıkıyor. İnsan kaynakları departmanı ve espor için danışmanlık hizmeti veren firmaların bu yöndeki ortak çalışmaları her geçen gün artıyor. Bilgi sahibi olmaya başlayan departmanlar ise yeni espor projelerini hayata geçiriyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

137
16 paylaşımlar, 137 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
2
zafer
nefret nefret
7
nefret
şaşkın şaşkın
4
şaşkın
üzdü üzdü
2
üzdü
zevkli zevkli
1
zevkli
geek geek
0
geek
aşk aşk
5
aşk
komik komik
6
komik
wtf wtf
4
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı