League Of Legends Fps Arttırma Rehberi

3 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


lol-fps-arttirma

Riot Games tarafından 27.10.2009 tarihindeki yayınlanan League of Legends, ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen oyunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Ancak oynanış esnasında kullanıcıların şikayet etmesine neden olan FPS problemleri de yaşanmaktadır. Bu problemler, oyun için kullandığımız bilgisayar kaynaklı olabileceği gibi yapılması gereken bir takım güncelleme ve ayarlar nedeniyle de meydana gelmektedir. Tüm bu sorunların çözümü ve daha iyi bir oynanış için kullanıcılar, League of Legends FPS Arttırma yollarını aramaktadır. Yapılan araştırma ve test edilmiş yöntemlere göre daha rahat bir kullanım için League of Legends FPS Arttırma rehberine beraber göz atalım.

League of Legends FPS Öğrenme

İlk olarak oyun içinde ne kadar FPS alındığını League of Legends FPS Arttırma yöntemlerini uygulamadan önce öğrenmek faydalı olacaktır. Çok basit bir işlem ile oyunda ne kadar FPS aldığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem, klavyenizden “CTRL + F” tuşlamasını gerçekleştirmektir. Bu tuşlamanın sonrasında FPS değeri sağ üst köşede belirecektir.

League Of Legends Fps Arttırma Yöntemleri

Ekran Kartı Güncelleme

Oyun için hayati önem taşıyan ekran kartı ile ilgili işlemler oldukça önemlidir. Bu nedenle, ekran kartı sürücülerinin güncel olup olmadığını kontrol edilmelidir. Güncel bir ekran kartı kullanmıyorsanız, sadece League of Legends oyununda değil, diğer tüm oyunlarda da performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Nvidia ve AMD ekran kartları için uygulamaların kontrol paneli sayfasına giriş yaparak güncelleme seçeneklerini takip edip otomatik olarak güncel dosyanın indirilmesini sağlayarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Windows Performans Ayarları

Bilindiği üzere Windows, iyi bir görünüm sergileyen işletim sistemi olmayı tercih eder ve ayarlar buna göre organize edilmiştir. Ancak bu ayarlar, bilgisayarın performansından çalabilir. Aşağıda belirtilmiş olan ayarların uygulanması durumunda performans artışı sağlanacaktır.

  1. Öncelikle bilgisayarda açılış esnasında çalışan lüzumsuz programların kaldırılması önerilmektedir. Windows 7 kullanıcıları için çalıştır kısmında “msconfig” kodunun girilmesi halinde başlangıç kısmına gelerek lüzumsuz çalışan programların kaldırılması sağlanabilir. Windows 10 kullanıcıları, “CTRL + ALT + DEL” tuşlaması ile görev yöneticisi bölümüne giriş yaparak başlangıç kısmındaki gerek görmedikleri programları etkisiz hale getirebilir.
  2. Bilgisayarda iyi bir görünüm yerine daha iyi bir performansı tercih ettiğimiz için birtakım ayarlar yapılması gereklidir. Ana ekranda aşağı kısımda yer alan arama seçeneğine “Performans” kelimesini yazarak bu ayarlara kolayca erişim sağlanabilmektedir.

Karşımıza gelen sekmede, Windows’un görünümü ve performansını ayarla opsiyonunu seçmemiz gerekmektedir. Varsayılan olarak genellikle “Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin” seçeneği aktif halde olmaktadır. Bu seçenek, “En iyi Performans için Ayarla” kısmının aktif edilmesi için değiştirilir. Bu seçeneğin aktif edilmesi durumunda, görünüm açısından kalite kaybı yaşanacaktır ancak performans açısından iyileşme fark edilecektir.

İhtiyaç Duyulmayan Dosyaların Silinmesi

Bilgisayarınız kullanımı esnasında, siz fark etmeden sürekli olarak arka planda veri alımı yapmaktadır. Transferi yapılan verileri fark etmesek de bu dosyalar bilgisayarı şişirmektedir. Şişme sonucunda, bilgisayar performansı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu gereksiz verilerin silinmesi için aşağıdaki sıralamanın takip edilmesi yeterli olacaktır.

  1. Başlat-> Çalıştır kısmında girerek %temp% yazıyoruz. Gelen tüm dosyaları seçerek kalıcı olarak silebilirsiniz.
  2. Başlat-> Çalıştır kısmına girerek c:/windows/prefetch yazıyoruz ve ardından gelecek tüm dosyaların silinmesi sağlanır.
  3. Son aşama olarak Başlat-> Çalıştır konfigürasyonunu uygulayarak temp yazılır ve gelen tüm dosyalar silinir.

Oyun Ayarlarını Düşürmeye Gitmek

Tüm seçenekler arasındaki en etkin metot olduğunu söyleyebiliriz. Düşük değerde FPS alıyorsanız ve görüntü kalitesinden feragat etmek sizin için bir sorun teşkil etmiyor ise, bu ayarın kullanılması tercih edilebilir. Bu ayarlar için aşağıdaki adımlar takip edilebilir.

  1. Oyunun kurulu olduğu dosya konumunu açın.
  2. “Config” ismindeki dosyaya giriş yapın.
  3. Bu klasör içindeki “game.cfg” adlı dosyaya sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine giriş sağlayın.
  4. Salt okunur seçeneğini kaldır opsiyonu için seçim yapın ve sonrasında “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Ancak bir uyarı yapmak gerekirse, bu ayarları uygulamadan önce “game.cfg” orijinal dosyasını başka bir yere kopyalayarak yedeğini alın. Oyun görüntüsü sizi tatmin etmez ise, eski görünümü elde etmek için orijinal “game.cfg” dosyasını kullanabilirsiniz.

League of Legens FPS Arttırma yönlemlerini sizin için hazırladık. Eğer yaşadınız sorun devam ediyorsa, lütfen yorum olarak bizlere iletin ve alternatif çözümler ekleyerek sizlere yardımcı olalım.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

119
11 paylaşımlar, 119 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
7
zafer
nefret nefret
5
nefret
şaşkın şaşkın
3
şaşkın
üzdü üzdü
6
üzdü
zevkli zevkli
8
zevkli
geek geek
7
geek
aşk aşk
4
aşk
komik komik
4
komik
wtf wtf
6
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı