Oyun Sektörünün Aşırı Büyümesi

1 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Oyun Sektörü Şahlandı

İnsanlar İçin Bir İhtiyaç: Oyun

İnsanlar temel besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Aslında oyunlarda insanlar için ruhumuzu besleyen fikrimizi geliştiren birer besindir demek yanlış olmaz. Oyunlarda zaman içerisinde küresel dünyada her şey değiştiği gibi onlarda değişimin esiri olmuştur. Eskiden sadece sokaklarda oynanan oyunlar varken şimdi sokakların yerini cep telefonları, playstation oyunları ve bilgisayarlar almıştır. Ama değişmeyen tek gerçek bir ihtiyaç olduğudur.

Oyun Sektörü Nasıl Bu Kadar Büyüdü?

Oyunlar özellikle 80’li yıllarda ABD’nin başını çekmesiyle çok aşırı büyüdü. Oyunlar reklamlarla bir pazar ürünü halini aldı. Yapılan pazarlamalar ile de bir sektör halini aldı. Atari salonları ilk başta başı çekti. Sonrasında masaüstü bilgisayarlar evlerimizde yerini aldı. Zaman ilerledikçe internet kafeler açıldı ve sokaklarda oynanan oyunların yerini aldı. İşte tam o sıralarda da diğer bir oyun devi ülkesi olan Japonya’nın da katkılarıyla PlayStation‘lar var oldu. Konsol oyunları diye tabir edilen bu oyunlar internet kafeler ile bir rekabete girişti. Zamanla sürekli kendini yenilemeye başladı. Oyunlara uygun konsollar onlara uyumlu televizyonları yarattı. Sürekli her sene üzerinde çalışılan oyunlar milyonlarca kişiye ekmek kapısı oldu. Bilgisayar mühendisi, grafikerler, tasarımcılar, reklamcılar vs. birçok sektör pay sahibi oldu. Küresel dünyada yayılmayla beraber devasa şirketler oluşturuldu ve her sene okulların açılış mevsimi olan sonbaharda milyarlarca insan yeni oyunları bekler hale geldi.

Sadece bilgisayar ve konsol oyunları olarak ele almamak gerekiyor. Cep telefonlarında yılan oyunuyla başlayan furya şimdilerde binlerce mobil oyunu hayatımıza soktu. İnternet üzerinden indirme siteleri sayesinde herkes bu oyunları indiriyor ve de her geçen gün bu oyunlara yenisi ekleniyor. Oyunlar bir akım haline geldi. Tabii bu durum ömür meselesini de kısaltmış durumda. Uzun vadeli oyunlar artık yok ve modası geçince kenara atılan oyun çöplükleri var. Sürekli yenilenme dürtüsü sektörü aşırı büyümeye teşvik ediyor. Online yani internet üzerinden uzaktan birbirine bağlanma modeliyle dünyanın farklı ülkelerinden insanlar birbirlerinin evine konuk oluyorlar. Her zaman eskilere nostaljiye duyulan özlem olsa da kendimizi artık bu büyülü dünyadan alıkoyamıyoruz. Yaşımız kaç olursa olsun oyun oynamaya devam…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

119
9 paylaşımlar, 119 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
4
zafer
nefret nefret
1
nefret
şaşkın şaşkın
5
şaşkın
üzdü üzdü
3
üzdü
zevkli zevkli
2
zevkli
geek geek
2
geek
aşk aşk
6
aşk
komik komik
0
komik
wtf wtf
5
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı