Oyun Şirketlerine Oyuncuların Bakış Açısı

2 dakikada bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Oyun Firmaları Oyunculara Nasıl Bakıyor

Oyunlara gönül vermiş her insanın şüphesiz ki oyun firmalarından bir takım beklentileri oluyor. Bu beklentilere verilen karşılıklarda şüphesiz o firmaya olan bakış açısını doğrudan etkiliyor. Özellikle çok oyunculu ve rekabete dayalı oyunlarda firmaların bizzat oyununu oynayan kitleyle sürekli iletişim halinde olması son derece önemli.

Parayı Veren Düdüğü Çalmasın!

Günümüzde sektörde büyük ilgi gören “çok oyunculu” oyunlarda oyuncuların en büyük isteklerinden birisi “Pay To Win” diye bilinen ve gerçek parayla oyuna alınan içeriklerin para vermeyen oyuncular karşısında büyük bir avantaj sağlamasıdır. Birçok oyuncu bu durumdan rahatsız olur ve özellikle oyun da ücretsiz oynanan bir oyun değilse bu durum çok daha büyük oyuncu kayıplarına sebep olabilir.

Oyuncuların İsteklerine Kulak Vermek

Şirket olarak hitap edilen kitlenin oyun ile ilgili beklentileri, önerileri ve şikayetleri o oyunun popülaritesini kaybetmemesi adına son derece önemli bir rol oynamaktadır. Oyun sektöründe çıkarılan oyunların kalitesi ve şirketlerin önceki oyunları da çok büyük önem göstermekte. Geçmişte çok başarılı bir oyun çıkaran şirketin, bir sonraki oyununa oyuncular tarafından gelen bakışı çok daha olumlu yönde olacaktır. Buna bir örnek vermek gerekirse “Rockstar Games” in geçmişten günümüze yaptığı kaliteli ve zamanın şartlarına göre hep en iyisini başarma arzusu sayesinde rekorları her zaman elinde tutmayı başarmış bir oyun şirketidir. Günümüzde oyunları oynadığımız hemen hemen her platform internete sahip.

Durumun böyle olması oyuncuların beklentilerine firmaların çok daha kolay bir şekilde karşılık verebilmesini sağlıyor. Zaman zaman oyunların isteği doğrultusunda gerçekleşen değişiklikler veya oyunlara eklenen özellikler yama olarak internet üzerinden oyunlara kolayca entegre edilebiliyor. Özellikle günümüzde bağımsız yapımcıların daha sık oyuncularla etkileşimde olduğunu söylemek mümkün. Neredeyse oyunun temelini atıp erken erişim adı altında ürününü oyuncularla paylaşan bu yapımcılar, yoluna tamamen oyuncularının isteği doğrultusunda devam ediyor ve oyununu o yönde geliştiriyor.

Sektörün günden güne geliştiği bu zamanda oyunculara kayıtsız kalmak neredeyse imkansız bir hale geldi. Her ne kadar çok büyük bir pazar olsa da oyuncular yapımlara çok fazla sabırlı bir şekilde yaklaşmıyor. Bu nedenle özellikle büyük şirketlerin çok büyük beklentiler ve çok büyük fiyatlarla satışa sundukları oyunlara, oyuncular tarafından yapılan geri dönüşlere son derece önem göstermeleri gerekmekte. Şirketlerin pazardaki güveni ve devamlılığı için bu artık kaçınılmaz durum.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

129
10 paylaşımlar, 129 puanlar

Tepkin nedir?

zafer zafer
2
zafer
nefret nefret
6
nefret
şaşkın şaşkın
3
şaşkın
üzdü üzdü
1
üzdü
zevkli zevkli
0
zevkli
geek geek
6
geek
aşk aşk
4
aşk
komik komik
5
komik
wtf wtf
3
wtf

0 Yorum

Facebook ile Yorum Bırak

yorum

Bir Format Seç
Kişilik sınavı
Kişilik hakkında bir şeyler açığa çıkartmak için olan sorular
Ivır Zıvır Test
Bilgi dağarcığını kontrol etmek amaçlı, doğru ve yanlış cevaplı sorular
Oylama
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanın
Hikaye
Normal bir haber paylaşmak istiyorsan bu seçenek üzerinden içerik girmelisin.
Liste
Klasik İnternet Liste Düzeninde Kısa Yazılar
Gerisayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için olumlu yada olumsuz oy kullan
MEMs
Özel tasarım MEMs üretmek için kendi görsellerinizi yükleyin
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF Formatı